Jak dobrać odpowiednią matrycę?

Wielu użytkowników dokonuje zakupu laptopa w sposób przemyślany, biorąc pod uwagę parametry i jakość podzespołów, na designie i estetyce kończąc. O ile przekątna ekranu należy do jednego z ważniejszych punktów determinujących zakup, o tyle matryca już nie. Wybierając nowy sprzęt, warto pochylić się nad typem i właściwościami matrycy, aby Twój nowy laptop spełniał wszelkie potrzeby a ergonomia pracy była na najwyższym poziomie. Co to jest matryca w laptopie? Jak dobrać odpowiednią matrycę? I jaka matryca do laptopa jest najlepsza? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Co to matryca w laptopie?

Matryca to jeden z podzespołów komputera przenośnego, na którym wyświetlany jest obraz. Jej działanie polega na przechodzeniu światła przez polaryzatory, a także przez powłokę ciekłokrystaliczną. W zależności od tego, w jaki sposób cząsteczki kryształów są ułożone, otrzymywana jest odpowiednia barwa. Dlatego też wybór matrycy w rzeczywistości jest bardzo ważny, gdyż to właśnie z nią oczy użytkowników mają permanentny kontakt. Jakie parametry mają matryce w laptopach? Tu istotny jest rodzaj podświetlenia, złącza, rozdzielczość, a także jakie są wymiary matrycy oraz w jaki sposób można ją mocować.

Typy matrycy w laptopach

Matryca LED w laptopie lub ekrany do laptopów z matrycą LCD to dwie technologie wykorzystywane w komputerach przenośnych. To, co je od siebie odróżnia, to sposób wykorzystania podświetlania służącego do wytworzenia obrazu. Zasada ich funkcjonowania od lat pozostaje bez zmian. Wybór tej odpowiedniej zależy od jej budowy i ciekłych kryształów wykonanych różnymi metodami: Twisted-Neumatic, In-Plane Switching, Wide Viewing Angel, Vertically Aligned, IGZO oraz OLED. Technologie te, wykorzystywane są także w innych urządzeniach, które wyposażono w ekrany. Wybór zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji i potrzeb. Jak dobrać odpowiednią matrycę do laptopa, biorąc pod uwagę wspomniane typy? Sprawdźmy czym się charakteryzują. 

  • TN – wykorzystywane są w tańszych laptopach. Ich minusem jest słabe odwzorowanie kolorów. Kontrast także pozostawia wiele do życzenia. Niemniej jednak, matryce w laptopach TN mają szybki czas reakcji. A zatem sprawdzą się u osób, które muszą często pracować w programach przeznaczonych dla biur, gdzie barwy nie mają większego znaczenia.
  • IPS – lepszy kontrast, szerszy kąt widzenia, a także szeroka paleta barw to cechy łączące ekrany do laptopów IPS. Głównie polecane osobom, które pracują w profesjonalnych programach i aplikacjach do projektowania produktów i programowania procesów produkcyjnych (CAS/CAM). Minusem tej matrycy jest to, że należy ona do firmy LG, przez co nie każde urządzenie może posiadać tę technologię w swoim „portfolio”.
  • WVA – matryca do laptopa WVA to bliski krewny matryc IPS. Są bardzo podobne, biorąc pod uwagę ich parametry. Główną zaletą tej technologii jest szeroki kąt widzenia.
  • VA – jest swego rodzaju połączeniem matryc TN i WVA. Cechą charakterystyczną jest szeroki kąt widzenia, dobre odwzorowanie kolorów czerni, a także lepszy kontrast. Technologia wspiera High Dynamic Range, czyli szeroki zakres dynamiki. W przypadku czasu reakcji na tym polu TN nadal przoduje. Niemniej jednak ekrany do laptopów VA polecane jest graczom oraz kinomanom.
  • IGZO – matryce do laptopów tego typu znajdują swoje miejsce głównie w notebookach przeznaczonych dla biznesu. Ich cechą wyróżniającą na tle pozostałych braci jest żywy, szczegółowy obraz. Dlatego z przyjemnością pracują na niej graficy oraz osoby zaangażowane w produkcję filmów, spotów czy reklam.
  • OLED – ostatnia w zestawieniu matryca laptopa, która robi wrażenie. Nie tylko z uwagi na doskonałe odwzorowanie barw i kontrast. Matryce do laptopa OLED są ultra cienkie, co wpływa na wagę urządzenia. Choć ich cena jest wysoka, to najlepsza matryca w laptopie, z której korzystają graficy i osoby pracujące przy obrazie ruchomym zapisanym cyfrowo.

Jak sprawdzić jaka jest matryca w laptopie?

Aby dowiedzieć się więcej na temat matrycy wykorzystanej w Twoim laptopie, masz wybór spośród dwóch metod: bezinwazyjnej i inwazyjnej. Ta pierwsza to łatwiejszy i szybszy sposób na pogłębienie wiedzy na temat posiadanego urządzenia. W tym celu skorzystaj z panelook.com, dzięki któremu będziesz wiedział jak dobrać odpowiednią matrycę gdy ta np. zostanie uszkodzona. Innym sposobem jest także zainstalowanie na laptopie oprogramowania HWiNFO, które kompleksowo analizuje, monitoruje i raportuje to, co dzieje się na Twoim komputerze – program przeznaczony jest dla systemów DOS i Windows.

Czy wymiana matrycy w laptopie jest trudna?

Środkiem zaradczym na uszkodzoną matrycę jest jej wymiana. Proste? Nie dla każdego. Jeżeli znasz typ matrycy, możesz ją wymienić. Jest to jednak zadanie wymagające precyzji i uwagi. Cały proces, choć na pierwszy rzut oka wydaję się być ciężką przeprawą, nie jest w rzeczywistości taki trudny.

Czy można wymienić matrycę w laptopie samodzielnie?

Jeżeli Twoja matryca w laptopie uległa zniszczeniu, możesz ją wymienić. Jak dobrać odpowiednią matrycę? Musisz wiedzieć, jaki jej typ został wykorzystany w Twoim komputerze – posłużą do tego dwa wspomniane wcześniej programy. Demontaż matrycy w każdym przypadku jest w zasadzie taki sam. Ważne, aby wspomóc się kilkoma niezbędnymi narzędziami. Mogą to być: mały śrubokręt, mały nóż, a także kartonik lub pojemnik na części. Poniżej przedstawiamy jak wymienić matrycę w laptopie w dwóch szybkich krokach.

  1. Ramka wokół ekranu jest zabezpieczona kilkoma śrubkami. Znajdziesz je pod zaślepkami. Zdejmij je i wykręć śrubki. Ramka może dodatkowo być zabezpieczona klipsami lub zatrzaskami. Należy delikatnie podważyć te miejsca, w których ramka nadal jest podtrzymywana.
  2. Po usunięciu plastikowego obramowania, możesz zobaczyć matrycę w całej okazałości. W zależności od producenta może być ona zabezpieczona uchwytami znajdującymi się po bokach. Należy je odkręcić. Matrycę wyjmij delikatnie. Za nią znajdują się taśma wideo oraz przewody. Wszystkie elementy znajdujące się na „plecach” matrycy należy odłączyć.

Ile trwa wymiana matrycy w laptopie?

Czas trwania wymiany matrycy, sam w sobie, nie jest długi. Robiąc to samodzielnie, może potrwać do godziny. W przypadku serwisów, i tam przeprowadzanego procesu demontażu, czas zależy już od samego punktu, w jakim zostawiłeś komputer – liczby zleceń, napraw itp. Zanim oddasz laptopa, warto zapytać, za jaki okres czasu będziesz mógł cieszyć się z nowego ekranu. 

Czym czyścić matrycę w laptopie?

Matryce w laptopach i temat ich czyszczenia powraca jak bumerang. Choć zagadnienie z pozoru wygląda na proste, w rzeczywistości użytkownicy popełniają kilka podstawowych błędów podczas jej pielęgnacji. Jeżeli ekran komputera nie obfituje w zaschnięte zabrudzenia, warto korzystać jedynie z lekko zwilżonej ściereczki z mikrofibry. Zabezpieczy matrycę przed osiadającym kurzem. Jeżeli zaś Twój ekran obfituje w smugi i może posłużyć jako inspiracja dla artysty, który specjalizuje się w malarstwie krajobrazowym, powinieneś sięgnąć po bardziej radykalne środki. Rynek pełen jest profesjonalnych specyfików w formie pianek lub sprayów. Niewielka ich ilość zdziała cuda. Należy jednak pamiętać, żeby nie nakładać substancji czyszczącej bezpośrednio na ekran. Skorzystaj z niezastąpionej mikrofibry lub ręcznika papierowego i dodaj na nie niewielką ilość środka.

Ile kosztuje wymiana matrycy w laptopie?

Z reguły koszt wymiany matrycy waha się między 200 – 400 złotymi. Jednak jest to przedział bardzo umowny. Tak jak w przypadku czasu wymiany matrycy, tak i w przypadku ceny całego procesu jest wiele aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Przede wszystkim, jaki rodzaj ekranu został wykorzystany w Twoim laptopie – TN, IPS, OLED? Ekrany do laptopów mają różne parametry, które rzutują na ich ostateczny koszt. Innym czynnikiem, od którego zależy cena, jest sam serwis komputerowy. Każdy punkt ma swój cennik, na bazie którego dokonuje wymian i napraw.

Skorzystaj z profesjonalnego serwisu komputerowego!

Az-serwis to profesjonalny serwis komputerowy, który kompleksowo zajmie się Twoimi urządzeniami. Nie wiesz jak dobrać odpowiednią matrycę w laptopie lub w innym sprzęcie? Zaufaj nam i skontaktuj się ze specjalistą już dziś. Zaproponujemy najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu Twój laptop zyska drugie życie.

Recommended Posts