[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Czy w informatyce jest miejsce dla kobiet?

Nie jest zaskoczeniem, że branża informatyczna jest zdominowana przez mężczyzn. Na całym świecie z każdym rokiem dostrzegamy narastający  problem, który wynika z braku równowagi w zawodach związanych z informatyką.Dotyczy to również Polski. Z danych przeprowadzonych przez firmę Deloitte wynika, że mniej niż 25% kobiet pracuje w branży IT. W USA 24% kobiet zajmuje się informatyką, w Szwecji i Kanadzie 22%, natomiast w Wielkiej Brytanii zaledwie 18%.
Porównanie branży technologiczno-komunikacyjej do innych zawodów obrazuje nam jak bardzo zauważalny jest brak kobiet w branży IT. Na stanowisku menadżerskim pracuje zaledwie 19% pan, przy czym średnia dla innych branż to ok 45%.

Dlaczego warto zatrudniać kobiety w branży informatycznej?

Oprócz względów ekonomicznych i kulturowych wzrost liczby kobiet w branży IT jest konieczny zważywszy na ekonomie. Co ciekawe w organizacjach, w których wiele kobiet pracuje na stanowisku kierowniczym stopa z kapitału własnego jest o ok 35% wyższa. Z badan KE wynika natomiast, że gdyby kobiety podejmowały prace w gospodarce cyfrowej częściej lub równie często co mężczyźni PKB mógłby wzrosnąć aż o 9 mld euro rocznie.

Dlaczego tak mało kobiet pracuje w tym zawodzie?

Eksperci Deloitte twierdzą, że problem zaczyna się już na poziomie edukacji. W Polsce wśród absolwentów uczelni technicznych w 2014 roku kobiety stanowiły zaledwie 13%, w 2002 roku było ich o 6% więcej (19%). Jak sprawy wyglądają za granicą? W USA w 2013 roku szkołę techniczną ukończyło jedynie 18% kobiet, w 1985 roku było to 37%, natomiast do egzaminu Advanced Placement Exam for Computer Science w 2013 roku przystąpiło tylko 18% kobiet. W Wielkiej Brytanii styczność z kodowaniem miało zaledwie 17% dziewczyn.
Zdaniem ekspertów, aby więcej kobiet pracowało w branży IT należy zmienić system edukacji na całym świecie, a przede wszystkim uświadomić zarówno rodzicom jak i nauczycielom, ze dziewczynki już od najmłodszych lat powinny kształcić się w zakresie informatycznym tak samo jak chłopcy.

Dlaczego kobiety wykształcone w kierunku informatycznym nie decydują się pracować w zawodzie?

Takie podejście może wynikać z powodu zarobów. Specjaliści w branży IT nie powinni narzekać na wynagrodzenie. Nawet początkujący programista może liczyć na zadowalające go zarobki (o czym pisaliśmy w poprzednim artykule). Problem polega jednak na tym, że płcie nie są jednakowo traktowane pod tym względem. Jeżeli kobieta znajdzie prace w branży IT jej wynagrodzenie będzie mniejsze, nawet jeżeli wykonuje taką sama prace. Jest to poważny argument, który skutecznie odstrasza potencjalne kandydatki do pracy w tym zawodzie.

 

Masz problemy ze swoim laptopem? Zapraszamy do AZ – naprawa laptopów i komputerów!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Recommended Posts