Przywracanie/resetowanie Windows 10 do ustawień fabrycznych

Po wielomiesięcznej pracy przy komputerze system znacznie zwolnił. Uruchomienie jakiejkolwiek aplikacji trwa długie minuty, a Ty dzięki temu uczysz się techniki opanowania własnych emocji. Przyczyn wolnej pracy systemu może być wiele: brak miejsca na dysku, bałagan w plikach i dokumentach, duża ilość ikon na pulpicie – to tylko niektóre z nich. Aby poprawić wydajność komputera i przyspieszyć jego pracę, warto uruchomić przywracanie Windows 10 do ustawień fabrycznych. Jest to prosty sposób, który pozwoli zaoszczędzić resztki nerwów i polepszy funkcjonowanie oprogramowania. Jak przywrócić ustawienia fabryczne Windows 10, lub jak zresetować laptopa do stanu początkowego? Dowiesz się z poniższego artykułu.

Resetowanie komputera do ustawień fabrycznych – czynniki, które spowalniają pracę komputera

Zanim odpowiemy na pytanie jak przywrócić system do stanu fabrycznego, warto na początek przybliżyć te czynniki, które są powodem ograniczonej prędkości oprogramowania. Dzięki tej wiedzy zabezpieczysz się przed kolejną podobną sytuacją.

 1. Mało miejsca na dysku. Dobra organizacja to podstawa. Podziel dysk na dwie partycje – jedną z nich przeznacz na system i aplikacje, drugą zaś na wszelkie dane, jakie do tej pory zgromadziłeś. Nie tylko partycja z oprogramowaniem będzie mniej obciążona, ale i Twoje pliki bardziej bezpieczne w przypadku awarii. Przywracanie systemu Windows 10 do ustawień fabrycznych w momencie usterki, nie pousuwa cennych dokumentów.
 2. Duża ilość plików tymczasowych. Wiele z nich zalega w pamięci komputera. Część usuwana jest automatycznie, a część nadal błąka się po systemie. Skorzystaj z opcji Oczyszczanie dysku, aby się ich pozbyć.
 3. Bałagan w plikach i na pulpicie. Pootwierane zakładki i pulpit zapchany ikonami to prosta droga do spowolnienia pracy oprogramowania.
 4. Niewystarczająca pamięć RAM. Dla swobodnego korzystania z komputera wystarczy od 4 do 8 GB pamięci. Jeżeli RAM Twojego komputera nie mieści się w tym przedziale, warto zainwestować w większą pamięć.
 5. Słabe parametry karty sieciowej. W przypadku dobrej jakości łącza przyczynami wolno pracującego laptopa mogą być przestarzałe podzespoły samego komputera. Sprawdź, z jakiej generacji sieci korzysta router i karta sieciowa.

Jak przywrócić komputer do ustawień fabrycznych – Windows 10

Jeżeli wszystkie z powyższych punktów nie dotyczą Twojego komputera, remedium na poprawę jakości pracy systemu należy szukać w opcjach oprogramowania. Jak przywrócić laptop do ustawień fabrycznych, aby Twój komputer w końcu przyspieszył? Laptop, ustawienia fabryczne, może przywrócić za sprawą wybrania funkcji dostępnej w menu Start. W zależności od tego, na którą opcję się zdecydujesz, pliki zostaną zachowane lub usunięte. Poniżej przedstawiamy ścieżkę do tego jak zrestartować komputer do ustawień fabrycznych.

 1. Menu Start.
 2. Ustawienia.
 3. Aktualizacje i zabezpieczenia.
 4. Odzyskiwanie.
 5. Resetowanie komputera do ustawień fabrycznych / przywracanie ustawień fabrycznych.
 6. Rozpocznij przywracanie systemu Windows 10 do ustawień fabrycznych. 
 7. Zachowaj pliki lub usuń wszystko – w zależności od potrzeb wybierasz z dwóch dostępnych opcji.
 8. Komputer jest gotowy do zresetowania ustawień – jeżeli jesteś zdecydowany na przywracanie systemu do stanu fabrycznego, kliknij Resetuj.

Powyższa instrukcja jak przywrócić system w laptopie, to jeden z trzech dostępnych sposobów. Poniżej przedstawimy jak zresetować komputer do ustawień fabrycznych za pośrednictwem innej metody.

 1. Menu Start.
 2. Zasilanie.
 3. Uruchom ponownie + klawisz Shift.
 4. Komputer ponownie się uruchomi.
 5. Rozwiąż problemy.
 6. Resetowanie komputera do stanu początkowego / przywracanie systemu do stanu fabrycznego.

Windows 10 Creators Update pozwala na ponowną instalację aktualnej wersji oprogramowania. Dzięki niej zachowasz pliki osobiste, jednakże programy, będące poza standardem Windows, zostaną usunięte. Jak wyczyścić laptopa do ustawień fabrycznych za pomocą trzeciego sposobu, dowiesz się z poniższej instrukcji.

 1. Menu Start.
 2. Ustawienia.
 3. Aktualizacje i zabezpieczenia.
 4. Windows Defender.
 5. Otwórz usługę Windows Defender.
 6. Wydajność i kondycja urządzenia.
 7. Informacje dodatkowe.
 8. Rozpocznij od nowa przywracanie systemu Windows 10 do ustawień fabrycznych.
 9. Dalej.
 10. Aplikacje zostaną usunięte.
 11. Dalej.
 12. Rozpocznij.

Windows 10 ustawienia fabryczne będzie odświeżał przez jakiś czas. Podczas tego procesu nie można korzystać z komputera.

Ile trwa przywracanie systemu Windows 10 do ustawień fabrycznych?

Cały proces może potrwać od 20 minut do godziny lub dwóch. Nie można jednoznacznie stwierdzić, jak długo trwa przywracanie systemu Windows 10 do ustawień fabrycznych. Wszystko zależy od tego, jaki komputer posiadasz i jakie są jego parametry.

Windows 10 – przywracanie systemu w trzech ruchach

Wyżej opisane metody to wsparcie dla tych, którzy nie wiedzą jak przywrócić ustawienia fabryczne w laptopie, lub jak zresetować laptopa do ustawień fabrycznych szybko i skutecznie. Każdy ze sposobów powinien znacznie zwiększyć wydajność systemu, poprawić jakość działania i zmniejszyć czas uruchamiania aplikacji. Warto jednak zapobiegać niż leczyć i znaleźć przyczynę słabszej dyspozycji komputera jeszcze zanim Twoja cierpliwość zostanie poddana próbie.

Recommended Posts