[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

To najczęstsze pytanie jakie zadają ludzie, którzy chcą znaleźć pracę w branży IT. Co ciekawe, aż dla 58% pracodawców rozmowa kwalifikacyjna jest najważniejszym elementem, który może decydować o naszym zatrudnieniu. Jak się okazuje jest to temat bardziej złożony, którego nie da się opisać w jednym artykule. Wszystko zależy od naszego stanowiska i firmy, do której zamierzamy się udać. Na pierwszy ogień- inżynier BigData!

Co robi inżynier?

Praca inżyniera danych polega na głębokiej analizie celów i potrzeb organizacji lub firmy. Do jego obowiązków należy opracowanie mechanizmów przepływu i analizy danych, które będą skutkowały realizację planów. Inżynieria danych wymaga wiedzy hurtu danych oraz programowania, które zapewnia, dobre zaprojektowanie systemu danych.

Oto pytania, które najprawdopodobniej pojawią się na rozmowie kwalifikacyjnej, jeżeli ubiegasz się o stanowisko inżyniera danych.

1. Jak wykorzystał Pan analizę danych do przyspieszenia lub zmniejszenia kosztów ostatniego projektu?
Inżynierowie BigData muszą prezentować się jako osoby mające bardzo duże zdolności analityczne, dlatego pracodawcy zadają takie właśnie pytanie, aby zobaczyć czy kandydat rozumie jak wielki ma wpływ duży zbiór danych na efekty jego pracy.

2. Jakie były problemy i wyzwania, z którymi spotkał się Pan podczas pracy z danymi?
Osoby rekrutujące zdają sobie sprawę, że są projekty, z którymi były jakieś problemy oraz chcą się dowiedzieć w jaki sposób kandydat poradził sobie w takich sytuacjach. W odpowiedzi warto podkreślić umiejętność pracy zespołowej oraz przedstawić kilka pomysłów w jaki sposób można zapanować nad daną sytuacją i jak w takim przypadku reagować.

3. Proszę wymienić jeden problem dotyczący bezpieczeństwa danych, o którym taka firma jak nasza powinna wiedzieć?
Kandydat w tym pytaniu powinien przede wszystkim przekonać przyszłego pracodawce, że na bieżąco śledzi luki w systemach firm, wie jak zapobiegać w takich sytuacjach oraz co robić, aby w jak najlepszy sposób je ochronić.

4. Proszę mi podać przykład sytuacji, w której przewidział Pan, że pojawi się jakiś problem z bezpieczeństwem.
Oprócz ochrony poufnych danych i metod w jaki sposób kandydat działał kiedy pojawił się taki problem w firmie rekrutujący chce sprawdzić czy przyszły pracownik jest w stanie zadbać również o ochronę w firmie lub przewidzenie takiego problemu.

5. Jakie ma Pan metody by poradzić sobie z nadążaniem za szybko zmieniającymi się nowymi technologiami?
Takie pytanie zadaje się na rozmowie kwalifikacyjnej, aby ocenić czy kandydat przyswaja nową wiedzę i jest na bieżąco w temacie IT.

To tylko kilka ogólnych pytań, które pomogą Ci przygotować się do rozmowy o pracę na stanowisko inżyniera danych, jeśli czytasz to przygotowując się do rozmowy, to powodzenia! Trzymamy kciuki!

 

Artykuł napisany dla AZ – serwis laptopów i komputerów. Sprawdź naszą ofertę na serwis Dell!

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Recommended Posts

3 Comments

  1. Byłem na 3 rozmowach kwalifikacyjnych inżyniera big data i tylko pytanie numer 2 mi się trafiło. Mimo wszystko warto poczytać takie przykładowe pytania. Polecam!


Comments are closed for this article!