Jak wygląda rynek pracy w największych miastach w Polsce?

 

Czy Wrocław ma korzystniejsze warunki pracy od Warszawy?

Wrocławscy najemcy biur z branży IT coraz mocniej z powodzeniem konkurują o pracowników z warszawskimi firmami. Można więc powiedzieć, że Wrocław przyciąga pracowników z branży IT bardziej niż Warszawa. Z roku na rok coraz częściej dostrzegamy, że specjaliści w tej dziedzinie decydują się na zmianę miejsca pracy na rzecz Wrocławia. Wiąże się to nie tylko z korzystniejszymi warunkami pracy, ale również możliwością rozwoju osobistego. Pracodawcy, aby przyciągnąć speców z branży IT decydują się również dofinansować wynajem mieszkania czy zapewnić opiekę przedszkolną dla ich dzieci.
Z najnowszego raportu „Activity of Professionals and Managers in the Labour Market in Poland” wynika, że to właśnie Wrocław został wybrany jako najlepsze miasto do pracy oraz życia.

Co przyciąga firmy do Wrocławia?

Coraz więcej zarówno dużych korporacji jak i małych firm decyduje się utworzyć swój oddział we Wrocławiu. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że to miasto dysponuje ogromnym potencjałem edukacyjnym. Poza Warszawą i Krakowem stolica dolnośląska zajmuje trzecie miejsce w Polce pod względem największej liczby studiujących informatykę i jej pochodne przedmioty.

Czym natomiast charakteryzuje się poznański rynek pracy IT?

Najbardziej efektywnym sposobem na pozyskanie pracowników w Poznaniu jest program poleceń. Oprócz tego firmy wciąż korzystają z tradycyjnych form takich jak ogłoszenia o prace. Jest to jednak bardzo trudne, gdyż do większości kandydatów takie firmy są w stanie dotrzeć jedynie przez social media.
Wśród 92% firm, które stosują program poleceń, aż 88% jest zadowolona. Drugie miejsce a tym samym 36% zajmują serwisy społecznościowe, z których korzystają wszyscy. Podobne wyniki (32%) dotyczą publikacji w internecie, używanie tej metody deklaruje 88% firm. Najmniejsze zainteresowanie na poznańskim rynku przypada targom. Taka forma poszukiwania pracowników zdecydowanie nie ma uznania w oczach przedsiębiorców. Korzysta z niego zaledwie połowa ankietowanych (56%), gdzie tylko 4% przedsiębiorstw deklarują swoje zadowolenie.

Dlaczego warto pracować w Poznaniu?

Przede wszystkim poznańscy przedsiębiorcy próbują pozyskać jak najlepszych pracowników oferując im nie tylko wysokie wynagrodzenia, ale i dużo benefitów takich jak np. karta sportowa, karta lunchowa czy służbowy samochód. Ubezpieczenie oraz opieka medyczna w większości firm są już standardem od pierwszego dnia pracy w firmie. Przedsiębiorstwa coraz częściej starają się wyróżnić oferując jeszcze więcej przywilejów takich jak posiłki w firmowej kuchni, masaże, karnety na specjalne wyjścia, bilety na koncerty lub do teatru. Ważnym argumentem są także elastyczne godziny pracy, dodatkowe dni wolne czy możliwość zdolnej kontroli z każdego zakątka świata.

 

Autor artykułu: AZ – Pogotowie komputerowe – zobacz naszą ofertę na serwis Lenovo!

Przeczytaj również: Kariera zawodowa w branży IT.