Samodzielne czyszczenie komputera/laptopa z kurzu
Każde urządzenie wymaga cyklicznego czyszczenia. Nieważne czy jest to wentylacja, podzespoły w rowerze, czy wnętrze jednostki centralnej komputera. Kurz jest wszędzie. Osiada na elementach, obniżając ich wydajność i zaburza prawidłowość pracy. Pył uwielbia elektryczność. Przyciąga go i sprawia, że po kilku minutach skrupulatnego pucowania znowu widoczne są cząsteczki zawierające całe miasto świetnie bawiących się mikroorganizmów. Jak wyczyścić laptopa z kurzu? Czy sprężone powietrze do czyszczenia laptopa to jedyna metoda na pozbycie się uporczywych zabrudzeń? I czy konieczne są do tego zabiegi stosowane przez profesjonalistów, czy też możliwe jest samodzielne czyszczenie komputera z kurzu? Podpowiadamy!
Dlaczego czyszczenie laptopa jest aż tak ważne?
Jak już wspomnieliśmy wyżej, czyszczenie laptopa z kurzu jest ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym dla naszego komputera. Osiadający kurz wewnątrz jednostki centralnej „przykleja się” do podzespołów obniżając ich wydajność i doprowadzając do zmian w funkcjonowaniu. Nadmierna ilość pyłu sprawia, że wirujący wentylator nie nadąża chłodzić wnętrza, a zatem temperatura w całym układzie zaczyna się stopniowo podwyższać. Co powinno wzbudzić nasz niepokój? I co wskazuje, że czas na odkurzanie laptopa lub komputera?
- Czy podczas pracy na komputerze ten zaczął wydawać głośne dźwięki? To jeden z sygnałów, jakie można zaobserwować. Przyczyna? Podwyższona temperatura. Praca wentylatorów wchodzi na wyższe rejestry z uwagi na nagromadzony na nich pył. Samodzielne czyszczenie komputera z kurzu powinno przynieść spodziewany efekt.
- Wyłączanie się komputera podczas użytkowania. To kolejny objaw. Nadmierne gromadzenie się pyłu na poszczególnych podzespołach spowalnia pracę laptopa. Samoistne wyłączanie się jest „reakcją obronną” Twojego sprzętu. Aby nie doszło do zwarcia lub przegrzania się elementów wewnątrz obudowy, urządzenie, dla bezpieczeństwa, samo wybierze tryb off.
- Zawieszanie się systemu. Trzeci z symptomów. Choć nie musi bezpośrednio być związany z kurzem osadzonym na komponentach urządzenia, nagromadzony pył na pewno nie przyczyni się do polepszenia pracy laptopa.
Co jeżeli pominiemy czyszczenie laptopa z kurzu?
Zaniedbanie czyszczenia laptopa może doprowadzić do nieprzyjemnych i nieodwracalnych skutków. W skrajnych przypadkach przyklejony kurz, ograniczający pracę poszczególnych podzespołów, może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Do czego doprowadzi zaniedbanie sprzętu i dlaczego samodzielne czyszczenie laptopa ratuje urządzenie przed jego zniszczeniem?
- Obniżenie wydajności wiatraków powodowane jest przez pył osiadający na ich łopatkach. Obciąża je, przez co zaczynają wolniej się obracać i chłodzić cały układ. Dodatkowo te drobinki kurzu, które nie zdążyły na stałe osiąść na wentylatorze, są przez niego rozprowadzane na inne części komputera.
- Gorsze odprowadzanie ciepła spowodowane jest kurzem zapychającym szczeliny radiatorów. Samodzielne czyszczenie komputera z kurzu przy użyciu powietrza wtłoczonego pod dużym ciśnieniem będzie zbawienne.
- Osiadający kurz na poszczególnych podzespołach tworzy otulinę, która dogrzewa komponenty, uniemożliwiając lepszą wymianę powietrza.
Czym wyczyścić laptopa z kurzu?
Jest kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą na skuteczne pozbycie się zabrudzeń – zarówno tych widocznych na obudowie urządzenia, jak i tych wewnątrz jednostki centralnej. Ważne, aby zabieg powtarzać co jakiś czas. Choć wymagać będzie to od nas parę minut, warto dla „zdrowia” laptopa wykonać zabiegi pielęgnacyjne. Jak czyścić laptopa? Jak czyścić komputer sprężonym powietrzem? Czym wyczyścić klawiaturę laptopa? I w końcu, czym myć ekran laptopa? Poniżej garść złotych porad.
- Wyczyszczenie laptopa lub komputera zacznij od odłączenia urządzeń z prądu.
- Od jednostki centralnej odłącz wszelkie inne urządzenia – myszkę, klawiaturę, monitor lub inne. Jeden z boków obudowy można zdjąć, aby dostać się do wnętrza. Zrobisz to, wykręcając śrubki umieszczone na tylnej części obudowy.
- Samodzielne czyszczenie komputera zacznij od użycia pędzelka. Delikatne włosie przeciągnij przez poszczególne podzespoły. W przypadku mocniej zakotwiczonych drobin kurzu skorzystaj ze specjalnych szmatek, które nie rozpylają pyłu, a skutecznie go do siebie przyciągną. Takim materiałem może być mikrofibra lub tkaniny specjalnie przygotowane do tego typu zabiegów. Zapytaj o nie w sklepie komputerowym.
- Sprawdzonym, aczkolwiek wymagającym delikatnego obejścia się z wnętrzem komputera sposobem, jest domowy odkurzacz. Ustaw najmniejsze ssanie i korzystaj jedynie z końcówki przeznaczonej do wąskich szczelin. Nie dotykając płyty głównej, oraz pozostałych elementów i pozbądź się zabrudzeń.
- Szczególnie efektownym sposobem czyszczenia komputera jest sprężone powietrze. Jak oczyścić komputer przy jego pomocy? Zamontuj przy wlocie puszki ze specyfikiem dołączoną do niego cienką rurkę. Przystaw jej koniec do elementu, który chcesz oczyścić. Naciśnij spust. Wysokie ciśnienie sprawi, że skutecznie pozbędziesz się zalegającego pyłu. To samo zrób w przypadku gdy zdecydowałeś się na czyszczenie klawiatury laptopa.
- Jeżeli żaden z powyższych sposobów nie pomógł, być może będzie potrzebne zdemontowanie całego układu i oczyszczenie każdego elementu z osobna. Te zabieg wymaga od nas delikatności i większej precyzji.
- Jeżeli posiadasz komputer przenośny, spróbuj zacząć odkurzanie laptopa od wdmuchnięcia sprężonego powietrza w szczeliny między klawiszami. Jak wyczyścić laptopa w środku jeżeli ten sposób zawiódł? Odwróć laptop i odkręć jego podstawę. Warto przedmuchać laptopa przy użyciu ww. specyfiku.
- Czym można czyścić ekran laptopa lub monitor komputera? Również szmatką z mikrofibry. Możesz to robić “na sucho” lub przy użyciu specjalnej elektrostatycznej pianki.
Ile kosztuje czyszczenie laptopa z kurzu?
Samodzielne czyszczenie komputera z kurzu, czyszczenie obudowy laptopa, a także czyszczenie laptopów wewnątrz dobrze jest wykonać, stosując środki do tego przeznaczone. Cena tych specyfików w dużej mierze zależy do tego, który z nich wybierzemy. Jeżeli będzie to sprężone powietrze, w sklepach znajdziesz różnej wielkości puszki, których ceny rozpoczynają się już od kilkunastu złotych. Szmatki z mikrofibry lub inne, to koszt kilku złotych. Natomiast pianki czyszczące można znaleźć już za parę złotych za najmniejsze opakowanie. Te sposoby zadziałają również jeżeli zastanawiasz się czym umyć ekran laptopa. Szukaj przystępnych okazji, śledź promocje, zniżki i rabaty, których w sklepach nie brakuje.
Profesjonalne czyszczenie laptopa sprężonym powietrzem w AZ-SERWIS
W az-serwis.com wiemy jak przeczyścić laptopa z kurzu skutecznie i profesjonalnie. Nie tylko doprowadzimy Twoje urządzenie do pełnej użyteczności, ale sprawdzimy, czy wszystkie podzespoły funkcjonują prawidłowo. Zwiększymy wydajność komputera dzięki specjalnym specyfikom, które zabezpieczą go przed nadmiernym osiadaniem pyłów. Skorzystaj z usług profesjonalnej firmy i ciesz się z doskonałej pracy laptopa już dziś.