[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Zastanawiasz się na jakie studia iść, aby pracować w branży IT? Okazuje się, że nie tylko informatyka musi być jedyną opcją.

Jeżeli wybierasz się na studia pewnie nie raz zadawałeś sobie takie pytania. W branży IT jest o tyle trudniej, że w porównaniu do innych zawodów jest to dość nowa praca, która w bardzo szybkim tempie się rozwija.

Studia, a kariera zawodowa w informatyce.

Jest to dość ciężki temat, gdyż wszytko zależy przede wszystkim od własnych umiejętności. Firmy poszukujące pracowników rozwijają się w zawrotnym tempie i tego samego oczekują od swoich pracowników. Można więc powiedzieć, że jeżeli posiadasz odpowiednie umiejętności masz szanse, aby bez wyższego wykształcenia pracować w tym zawodzie, choć jest to cięższe jeżeli nie masz ukończonego chociażby pochodnego kierunku. Jeżeli chodzi o skończenie inne kierunku niż informatyczny sprawa wygląda podobnie, musisz posiadać odpowiednie umiejętności, aby pracodawca z pośród kandydatów z kierunkami informatycznymi wybrał akurat Ciebie. Wykształcenie wyższe nawet w kierunkach nie związanych z informatyką lub pochodny jej daje przewagę nad osobami posiadającymi jedynie wykształcenie ogólne.  Jak wynika z przeprowadzonych badań aż 45% osób pracujących w branży IT ukończyło studia informatyczne. Jest to bardzo wysoki procent, ale nie możemy mówić tu o przepaści ponieważ 16,9% ludzi ukończyło kierunek pochodny, a również pracują w tej branży. Kolejne wyniki procentowe znacznie maleją w stosunku do pozostałych. 13,1% pracuje w branży IT a ukończyło kierunek zupełnie niezwiązany z informatyką. Niektórzy już w trakcie swoich studiów dostają szansę pracy w branży i takich osób jest 13%. Osoby, które nie ukończyły żadnych studiów uplasowały się na ostatnim miejscu i jest ich najmniej zaledwie 12,1%.

Jak zdobywać wiedzę informatyczną?

Opinie są podzielone, dzięki szybkim umiejętnościom posługiwania się komputerami oraz przydatnym lekcjom informatyki w szkole mamy możliwość nauki już od najmłodszych lat. Coraz więcej szkół średnich oferuje możliwość zapisywania się do specjalnych klas z profilem informatycznym, na których uczą się już bardziej profesjonalnych technik informatycznych. Warto też zapisywać się na dodatkowe lekcje, które przygotowują potencjalnych pracowników do zawodu już od najmłodszych lat. Projekty, bootcampy, obozy programowania i inne wyjazdy również mogą być skutecznym sposobem na naukę. Warto też swoją wiedzę pogłębiać z takich źródeł jak kursy internetowe czy książki. Podstawowymi źródłami wiedzy dla osób zajmujących się tą pracą były przede wszystkim 2 źródła. Pierwszym, który otrzymał najwięcej głosów jest praca. To właśnie w niej pracownicy uczą nie nowych technik, poznają różne formy i inne ciekawostki. Drugie miejsce zajęły natomiast studia informatyczne.
 
Artykuł napisany dzięki AZ – serwis Acer – laptopy i komputery.

Przeczytaj również: Jak wygląda kariera zawodowa w branży IT?

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Recommended Posts

1 Comment


Comments are closed for this article!