Wymiana dysku w laptopie

Z roku na rok pamięć w Twoim komputerze staje się coraz mniej pojemna. Tysiące zapisanych plików i zdjęć, aplikacje oraz gry – jak poradzić sobie ze stale ubywającym miejscem? Najskuteczniejszym sposobem jest wymiana dysku w laptopie lub komputerze stacjonarnym. Czy możliwa jest samodzielna wymiana tego typu podzespołów i czy wiąże się to z utratą danych lub stratą gwarancji producenta? Odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Wymiana dysku w komputerze – jaki rodzaj dysku wybrać?

Dysk w laptopie jest bardzo ważnym elementem, dzięki któremu możliwe jest zapisanie i przechowywanie dużej ilości danych. W zależności od tego, na jaki dysk się zdecydujesz, zależeć będzie ile filmów, gier i muzyki będziesz mógł przechować jednocześnie na komputerze.

Dysk HDD jest chyba jednym z najlepiej kojarzonych przez użytkowników. Może mieć on różny format (1,8”, 2,5”, 3,5”), a sposób jego działania mocno przypomina ten, jakim charakteryzowały się kasety magnetofonowe. Znajduje się on w aluminiowej obudowie. Jego konstrukcję tworzy kilka okrągłych talerzy pokrytych materiałem ferromagnetycznym. To właśnie na nich zapisywane są wszelkie materiały. Uruchomienie komputera powoduje, że dysk wprawiany jest w ruch – talerze obracają się za sprawą głowicy elektromagnetycznej. Prędkość osi może oscylować w granicach 5400, 7200, a nawet 15000 obrotów na minutę – z reguły im wyższa szybkość, tym lepsza wydajność dysku.

Dysk SSD coraz częściej pełni rolę alternatywną dla dysku HDD. Jego działanie oparte jest na pamięci typu NAND Flash, która składa się z czegoś w rodzaju elektrycznych komórek przechowujących dane w formie wartości zero-jedynkowych. Jego konstrukcja jest zbliżona do będących w powszechnym użyciu pendrive’ów. Nie obraca się w odróżnieniu od poprzednika, w związku z czym trudniej o jego uszkodzenie. To, co głównie różni go od dysku HDD to fakt, że jest znacznie wydajniejszy i szybszy – prędkość zapisu i odczytu danych oscyluje między 250 MB/s a 1000 MB/s lub nawet większą. Dostęp do plików jest niemal natychmiastowy (1 ms). Dodatkowo zużywa mniej energii, co korzystnie wpływa na żywotność baterii. Dysk SSD można podzielić na różne rodzaje pod względem formatu (2,5” lub M.2) i interfejsu (SATA, mSATA oraz PCI-Express). Podobnie jest z pamięcią NAND Flash, która występuje w trzech wariantach:

  • TLC (ang. Triple Level Cell),
  • MLC (ang. Multi Level Cell), 
  • SLC (ang. Single Level Cell).

Ich kolejność nie jest tu bowiem przypadkowa, gdyż każda z nich wyróżnia się inną trwałością i prędkością. Jeśli Twój budżet na to pozwala, warto zainwestować w pamięć SLC lub przynajmniej MLC. 

Dysk SSHD to trzeci w zestawieniu rodzaj pamięci, która jest swego rodzaju połączeniem dwóch opisanych wyżej dysków. Podobnie jest z konstrukcją – do jego budowy wykorzystano talerze magnetyczne i parametry szybkościowe związane z odczytem i zapisem danych charakterystycznych dla dysku SSD. SSHD jest kompaktowy, w związku z czym można go używać zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i na laptopach. Pozwala na zdecydowanie szybsze wczytywanie danych i uruchamianie systemu operacyjnego.

Jak wymienić dysk w laptopie – instrukcja krok po kroku

Wymiana dysku w laptopie nie jest trudna, jednakże wymaga precyzji i wiedzy z tego zakresu. Z uwagi na częsty problem z tym związany, zdecydowaliśmy się przybliżyć sposób wymiany pamięci na komputerach przenośnych.

Przed przystąpieniem do pracy, pamiętaj o zapisaniu wszelkich newralgicznych danych w chmurze bądź na innym rodzaju pamięci, a także o stworzeniu kopii zapasowej.

Tworzenie kopii zapasowej przed wymianą dysku w laptopie

Zanim poniższą instrukcję wcielisz w życie, przygotuj kopię zapasową danych. Backup jest niezwykle istotny, bo to dzięki niemu masz szansę zatrzymać wszelkie materiały w momencie, gdy np. laptop nagle przejdzie w tryb OFF. Do wykonania kopii zapasowej możesz skorzystać z programów (EaseUS Todo Backup Free, AOMEI Backupper Standard, MiniTool Partition Wizard Free Edition). Jeśli wolisz stare sposoby, zapisz dane na płycie CD lub przenieść je na serwer FTP.

Jak wymienić dysk w laptopie?

Poniżej zamieszczamy prostą instrukcję wymiany dysku. Oto 7 szybkich kroków:

  1. Przygotuj śrubokręt – z uwagi na rozmiar łbów śrubek, zaopatrz się w śrubokręt krzyżakowy z cienkim grotem.
  2. Wyciągnij baterię z laptopa.
  3. Odkręć śrubki zabezpieczające dysk twardy – znajdziesz go pod pokrywą, na wierzchu której widnieje ikonka walca.
  4. Pod pokrywą znajdziesz dysk umieszczony w kieszeni. Jeśli i ją zabezpieczają śrubki, dokręć je.
  5. Wyciągnij kieszeń z dyskiem.
  6. Odkręć dysk od kieszeni.
  7. Zamień stary dysk na nowy i przystąp do montażu, kierując się powyższymi kroki w odwróconej kolejności.

Wymiana dysku HDD na SDD w laptopie

W przypadku wymiany dwóch podobnych dysków powyższa instrukcja w zupełności spełni oczekiwania każdego początkującego serwisanta. Sprawa niestety będzie bardziej skomplikowana jeśli planowana jest wymiana dysku w laptopie na SSD.

Tu wiele zależy od tego, jaki protokół jest obłuskiwany przez dysk SDD (SATA, NVMe), gdyż występują między nimi różnice we wcięciach, kluczach. Przed wymianą dysku sprawdź w specyfikacji technicznej laptopa czy będzie on kompatybilny. Z reguły wystarczy wpiąć płytę drukowaną do gniazda płyty głównej. Dysk SSD jest nieco mniejszy od HDD. Jednakże producenci zadbali o to, aby w zestawie znalazła się nakładka, dzięki której dopasowanie dysku do kieszeni nie stanowi problemu. 

Wymiana dysku SDD na HDD w laptopie

Wymiana dysku w laptopie na SSD niczym nie różni się od tej, która dotyczy wymiany dysku na HDD. Pamiętaj, aby przed wymianą sprawdzić, czy nowo zakupiona pamięć będzie kompatybilna z przenośnym komputerem oraz, czy będzie odpowiadała rozmiarowi kieszeni.

Wymiana dysku w laptopie a gwarancja

Awaria samodzielnie naprawianego sprzętu może być związana z utratą gwarancji producenta. W przypadku wymiany dysku rzecz ma się podobnie. Jeśli dostęp do pamięci jest łatwy – wystarczy jedynie odkręcić pokrywę – być może uda się zachować gwarancję. Niestety wszystko zależy od tego, co zapisał producent w karcie informacyjnej.

Wymiana dysku w laptopie a licencja Windows 10

Klucz do Windowsa nie jest przypisany do konkretnego dysku a do płyty głównej. Oznacza to, że nie musisz posiadać nowej licencji. Warto jednak upewnić się czy licencja systemu operacyjnego jest również przypisana do Twojego indywidualnego konta Microsoft.

Ile kosztuje wymiana dysku w laptopie? Cena

Wymiana dysku HDD na SSD w laptopie lub inny nie należy do zabiegów drogich i czasochłonnych. Dlatego też w większości przypadków usługa ta kosztuje około 50 zł – zarówno jeżeli chodzi o wspomniany już laptop, jak i o komputery stacjonarne. 

Wymiana dysku w laptopie? Tylko w AZ SERWIS!

Dla nas wymiana dysku w laptopie to nie problem. Skorzystaj z pomocy doświadczonego zespołu. Nasze usługi obejmują 3-miesięczną gwarancję. Skontaktuj się z nami, a my przyjedziemy i zabierzemy Twój komputer do serwisu. Skorzystaj z promocji. Przy instalacji systemu w naszym serwisie, wymiana dysku jest darmowa. Zamów serwis. Oferujemy darmowy dojazd na terenie Poznania.

Recommended Posts