Wymiana klawiatury w laptopie – zrób to w 5 szybkich krokach!

Klawisze klawiatury są niczym klawisze fortepianu. Stanowią niezbędny element, bez którego praca twórcza nie mogłaby przebiegać sprawnie. W dobie komputeryzacji i systemów informatycznych brak poprawnie działającego komputera może przysporzyć wiele problemów. Kiedy wymiana klawiatury w laptopie jest potrzebna, i co wskazuje na to, że czas na lekki lifting urządzenia? Czy samodzielna naprawa klawiatury w laptopie jest możliwa? Na te i inne pytania odpowiadamy w dalszej części artykułu.

Jak wymienić klawiaturę w laptopie w 5 krokach?

Dobranie odpowiedniego modelu klawiatury warto rozpocząć od demontażu klawiszy fabrycznych, oryginalnych, które zamontował producent. Ważne, aby dobrze przyjrzeć się zaczepom i ich rozstawieniu, a także samej taśmie i liczbie pinów. Układ klawiszy powinien być tożsamy z tym, który jest zamontowany. To samo dotyczy zaczepów mocujących. Kształt taśmy nie może odbiegać od oryginału. Jak wygląda wymiana klawiatury w laptopie krok po kroku?

 1. Wyłącz komputer i odłącz go od zasilania. Wyjmij baterię.
 2. Połóż delikatnie laptopa matrycą do dołu i odkręć śrubki mocujące spodnią pokrywę. Jak wyjąć klawiaturę z laptopa?
 3. Wewnątrz prawdopodobnie znajduje się listwa, która zakrywa klawiaturę. Należy ja podważyć i odkręcić śrubki mocujące.
 4. Wyjmij klawiaturę. Rób to ostrożnie. Pamiętaj, że jest ona podpięta do płyty głównej komputera. Otwórz blokadę gniazda, która trzyma taśmę.
 5. Zamontuj nową klawiaturę, postępując w odwrotnej kolejności do opisanego wyżej sposobu demontażu.

Sytuacja jest bardziej skomplikowana przy klawiaturach nitowanych. Wymaga to nie tylko posiadania odpowiedniego sprzętu, ale i wiedzy.

Wymiana klawiatury w laptopie na podświetlaną

W przypadku klawiatury z podświetleniem należy kierować się podobnym schematem do opisanego wyżej. Pamiętaj o drugiej taśmie, która odpowiada za efekt świetlny. Podepnij ją do odpowiedniego gniazda.

Wymiana klawiatury w laptopie po zalaniu

W przypadku komputerów, które uległy zalaniu, naprawa klawiatury w laptopie może być jedną z wielu czynności, które należy wykonać, aby doprowadzić urządzenie do pełnej sprawności – Zalany laptop – co zrobić? Po otwarciu sprzętu w pierwszej kolejności warto zweryfikować, z jakimi podzespołami zdążyła mieć styczność substancja. Zanim zdecydujesz się wymienić klawisze, odczekaj trochę i wysusz urządzenie. Być może zakres uszkodzeń będzie szerszy, niż Ci się tylko wydaje, a sama naprawa będzie nieopłacalna.

Wymiana klawiszy w laptopie – rodzaje klawiatur

Aby wymiana klawiatury mogła przejść sprawnie i bezproblemowo, należy sprawdzić, z jakim jej rodzajem mamy do czynienia. Oto 3 podstawowe typy klawiatur:

 • Standardowa – najpopularniejszy rodzaj, który stosuje wielu producentów. Montowana jest na zaczepy. Na jej odwrocie widoczna jest jedna taśma podpinana do płyty głównej komputera.
 • Podświetlana – podobna do wyżej opisanej z tą różnicą, że na jej odwrocie zamontowano dodatkową taśmę podpinaną do osobnego gniazda.
 • Palmrest – są wyposażeniem nowszych modeli. Jej wymiana jest trudniejsza z uwagi na to, że są integralną częścią obudowy laptopa.

Ile trwa wymiana klawiatury w laptopie

Czas potrzebny na wymianę klawiatury w laptopie zależy od tego, czy zdecydujesz się samodzielnie podjąć tego wyzwania, czy jednak skorzystasz z profesjonalnego serwisu komputerowego. Z reguły cały proces nie powinien trwać dłużej niż 30 minut. Jednakże punkty serwisowe zastrzegają sobie prawo do minimum 3 dni roboczych na realizację z uwagi na liczbę zleceń.

Kiedy należy wymienić klawiaturę w laptopie?

Powodów, dla których warto pomyśleć o wymianie klawiatury w komputerze może być kilka. Najczęstszym z nich są uszkodzenia mechaniczne powstałe w wyniku uderzenia lub przerwania taśmy łączącej klawiaturę z płytą główną urządzenia. Awarii ulega obwód, który przekazuje impuls z klawisza do laptopa. Jest to szczególnie irytujące, gdy jeden z klawiszy lub większa ich liczba odmawia posłuszeństwa i nie reaguje na nacisk. 

Innym i dość częstym powodem wymiany jest także zalany laptop. Najgroźniejsze dla całego sprzętu są słodkie napoje, które działają niczym klej i utrudniają pracę mechanizmu klawisza. Cukier krystalizuje się po odparowaniu płynu, co z jednej strony może negatywnie wpływać na przewody wysyłające impulsy, z drugiej natomiast chwila nieuwagi powoduje, że klawisze nie „odbijają” płynnie lub zapadają się, pozostając przez cały czas wciśnięte.

Trzeci powód na tle wcześniej wspomnianych jest dość prozaiczny. Chodzi tu oczywiście o zwykłe wytarcie się liter lub wyeksploatowanie klawiszy, których mechanizm podczas pracy wydaje charakterystyczny piskliwy dźwięk. Jest to normalny efekt widoczny i słyszalny po wielu miesiącach intensywnej pracy na komputerze.

Ile kosztuje wymiana klawiatury w laptopie? Cena

Cena usługi zależy od rodzaju klawiatury. Standardowa wymiana klawiszy w laptopie kosztuje w granicach 60 zł. Jeżeli natomiast kwestia dotyczy palmrestu, koszt takiej usługi może wahać się od 70 do 120 zł. Wymiana klawiatury nitowanej w laptopie to natomiast ceny rozpoczynające się od 120 zł.

Wymiana klawiszy w laptopie – skorzystaj z usług profesjonalnego serwisu!

W AZ SERWIS wiemy, jak wymienić klawiaturę w laptopie szybko i precyzyjnie. Zgłoś się do nas lub zamów serwis do domu. Nasze usługi objęliśmy 3-miesięczną gwarancją. Zajmujemy się między innymi:

 • podstawową wymianą klawiatury w laptopie,
 • wymianą klawiatury nitowanej w laptopie,
 • wymianą palmrestu,
 • wymianą palmrestu z osadzoną w laptopie płytą główną.

Skontaktuj się z nami i zapytaj o wycenę. Poznaj cennik wszystkich naszych usług.  

Recommended Posts