[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Fakt: kobiety zarabiają mniej

W branży IT jest deficyt wykwalifikowanych pracowników, co za tym idzie zarobki są coraz większe. Źródłem prezentowanych stawek wynagrodzeń jest Raport płacowy Sedlak & Sedlak dla branży IT 2018. Warto podzielić, że bierzemy pod uwagę zarobki kobiet i mężczyzn dzieląc je na poszczególne stanowiska. Jak się okazuje pieniądze dwóch płci równią się od siebie mimo tych samych stanowisk. Przygotowane dane niestety potwierdzają stereotyp, że kobiety rzadziej pracują na wyższych posadach, wiąże się to także z niższymi zarobkami.

Wynagrodzenie specjalistów IT

Średnie zarobki mężczyzny na stanowisku Data Scientist wynoszą 7 850 złotych miesięcznie, natomiast mediana zarobków pań na tym samym stanowisku wynosi 7 128 złotych. Wygląda więc na to, że kobiety zarabiają o 9% mniej. Sprawa wygląda tak samo na innych stanowiskach. Jako analityk biznesowy kobieta zarobi mniej, aż o 18% (7 796 zł), mężczyzna zarabia średnio 9 500 zł. Jako tester oprogramowania mediana zarobków mężczyzny wynosi 6 825 zł, kobiety 6 095 zł. Jest to o 11% mniej. Największa różnica w zarobkach, która wynosi, aż 20% przypada projektantowi systemowemu. Mężczyzna zarobi około 9950 zł, przy czym kobieta na tym samym stanowisku zaledwie 8 000 tyś złotych.

Zarobki kierowników projektów

Jak już wspominaliśmy na stanowiskach kierowniczych kobiet jest zdecydowanie mniej niż mężczyzn. Na 207 ankietowanych, kobiety stanowiły zaledwie 28%. Kierownik projektu IT zarabia miesięcznie 13 333 zł, kobiety natomiast 12 021 zł. Zarobki więc różnią się zatem o 1 312 zł. Jako kierownik zespołu programistów wynagrodzenie między kobietą, a mężczyzna różni się o 9%. (14 569 zł do 13 233 zł).

Z raportu Sedlak&Sedlak 2018 wynika również, że kobiety nie zawsze zarabiają mniej od mężczyzn, dotyczy to zarobków na stanowiskach helpdeks. Jako młody specjalista obie płcie zarabiają identyczne pieniądze, czyli 3 000 zł. Wyjątkiem kiedy kobieta przewyższa płacą mężczyzn na wyższych stanowiskach jest właśnie ta branża. Ciekawostka jest to, że stanowisko kierownika zespołu helpdesk jest jedyną posadą, która jest bardziej oblegana przez kobiety niż mężczyzn, a zarobki kobiet przewyższają i wynoszą 104% ich wynagrodzenia.

 

Artykuł napisany dla AZ – naprawa komputerów i laptopów.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

Przeczytaj również: Jakie pytania może zadać Ci potencjalny pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej?

 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Recommended Posts

2 Comments


Comments are closed for this article!