Zalany laptop — co robić?

Zasada mówiąca o tym, że w trakcie pracy przy komputerze nie powinno się trzymać w pobliżu kubków z napojami, jest tak naprawdę zasadą działającą tylko w teorii. Nic w tym dziwnego. Warto umilać sobie czas spędzony przed ekranem komputera zapachem i łykiem świeżo zaparzonej kawy. Niestety. Zdarza się, że moment nieuwagi może zamienić się w koszmar. W jednej chwili utracisz dokumentację, projekty lub wszelkie inne zasoby zapisane na dysku. Zalany laptop? Co robić, gdy taka sytuacja zdarzy się również Tobie? Przede wszystkim należy reagować szybko! Czy można przywrócić urządzenie do pełnej sprawności? Dowiedz się z artykułu zamieszczonego poniżej.

Zalany laptop — jak postępować? Po pierwsze nie panikuj!

Nie ma sensu płakać nad rozlanym mlekiem. Dosłownie. Ważne, aby w momencie nieszczęśliwego wypadku zastosować kroki, które być może uratują zalany laptop i umożliwią dostęp do jego zasobów.

Po pierwsze zwróć uwagę na to, jaka substancja została wylana na klawiaturę komputera. Choć każda ciecz to wróg elektroniki, to nie bez znaczenia pozostaje jej skład. Woda w tym zestawieniu to najmniejszy nieprzyjaciel Twojego urządzenia, choć i on potrafi uszkodzić ważne elementy należące do podzespołów. Napoje słodzone i gazowane natomiast w  swoim składzie mogą posiadać związki, które wnikając głębiej, natychmiastowo wejdą w reakcję z poszczególnymi komponentami. Dlatego też czas odgrywa tu niebagatelną rolę.

Korozja elementów może doprowadzić do trwałego uszkodzenia laptopa. Nie odłączenie sprzętu od zasilania w szybkim czasie negatywnie wpłynie na części przewodzące prąd. Istnieje ryzyko zwarcia oraz utleniania się metalowych podzespołów.

Zalany laptop? Co robić? Kieruj się prostymi zasadami, aby zminimalizować skutki nieszczęśliwego wypadku.

 1. Ryzyko zwarcia jest duże. Jeżeli laptop był podłączony do prądu, natychmiast go odłącz. W przypadku dalszej pracy urządzenia wciśnij Power, aby je wyłączyć. Wyjmij baterię. To samo zrób z wszelkimi peryferiami – myszą, pendrivem, głośnikami itp.
 2. Pamiętaj, aby podczas wyjmowania baterii lub odłączania pozostałych akcesoriów nie ruszać gwałtownie laptopem. W ten sposób ciecz znajdująca się wewnątrz nie zdoła pokryć wszystkich podzespołów. Maksymalnie odchyl ekran komputera. Odwróć laptopa i pozwól wypłynąć substancji. Całą operację wykonaj sprawnie i starannie.
 3. Do suszenia sprzętu nie używaj suszarki ustawionej na suszenie gorącym powietrzem. Pogorszysz jedynie sytuację. W miejscu zalania warto położyć materiał pochłaniający wilgoć. Dobrym sposobem jest wykorzystanie małego woreczka z żelem krzemionkowym często dodawanym do butów. Czas suszenia w dużej mierze zależy od poziomu problemu – większa ilość napoju rozlanego na klawiaturze automatycznie wydłuży czas.
 4. Ważne! Zalanie laptopa napojem słodzonym wymaga sprawdzenia wnętrza komputera. Reakcja substancji na metalowe podzespoły jest szybsza niż w przypadku zwykłej wody. Każdy element powinien zatem zostać osobno oczyszczony z klejącej powłoki.

Apteczka pierwszej pomocy – remedium na zalany laptop. Co robić, gdy wylejesz słodki napój?

Zalanie laptopa słodkim napojem wymaga nieco więcej wysiłku. Warto mieć pod ręką kilka akcesoriów, które pomogą oczyścić podzespoły. Należą do nich: alkohol izopropylowy, klasyczna szczoteczka do zębów, patyczki kosmetyczne oraz ręcznik papierowy. Do zdjęcia obudowy przygotuj śrubokręt, a także suszarkę, która pomoże delikatnie osuszyć oczyszczone elementy – ustaw urządzenie na najmniejszy z możliwych poziomów.

Odkręć spód laptopa i zorientuj się, jak wyglądają komponenty. Nasącz waciki przygotowanym przez Ciebie roztworem. Alkohol izopropylowy rozcieńcz z wodą w proporcjach 1:1. Delikatnie usuń zanieczyszczenia. W miejscach trudniej dostępnych pomóż sobie patyczkiem kosmetycznym lub szczoteczką.

Używając suszarki, delikatnie osusz miejsca, które czyściłeś. Ustaw podmuch na najmniejszy i zachowaj odległość od zalanego laptopa. Gdy uznasz, że poszczególne elementy są już suche, złóż na nowo komputer. Spróbuj na początek uruchomić sprzęt bez podłączania go bezpośrednio do zasilania.

Zalanie laptopa – czego unikać?

Zalana klawiatura w laptopie to niecodzienny problem. Jednakże warto znać na wypadek takich sytuacji kilka trików, które mogą uratować sprzęt i, co najważniejszej, zgromadzone na nim dane. Dobrze jest również poznać te zasady, których należy się wystrzegać.

 1. Nie używaj wysokich temperatur podczas suszenia.
 2. W momencie zalania laptopa nie stosuj sprężonego powietrza. Mocny podmuch rozprowadzi ciecz na kolejne elementy.
 3. Nie potrząsaj i nie obracaj laptopem. W przeciwnym razie pozwolisz substancji na jej dokładne rozprowadzenie po całym wnętrzu urządzenia.
 4. Ryż jest często polecany w przypadku zalania telefonu. W przypadku laptopa niekoniecznie zda egzamin. Ziarna przedostaną się w głąb urządzenia i powiększą tylko problem.
 5. Płynne środki do czyszczenia komputerów są rekomendowane z uwagi na swój skład. Korzystanie z innych preparatów może jedynie pogorszyć sytuację.
 6. Nie uruchamiaj laptopa zbyt szybko. Odczekaj, zanim ponownie go włączysz.
 7. Przed serwisowaniem dokładnie osusz podzespoły. Punkt nawiązujący bezpośrednio do 3. Transportowanie zalanego urządzenia pozwoli substancji na zadomowienie się w każdym możliwym komponencie komputera. Efekt? Zalany laptop będzie nie do odratowania.

Czy da się naprawić zalany laptop?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy zastosowanie powyższych rad przyczyni się do całkowitego zniwelowania problemu. Kluczowa jest szybka reakcja. Jeżeli posiadasz wiedzę na temat sprzętu komputerowego, możesz samodzielnie zadbać o jego kondycję. Jeśli jednak zadanie Cię przerosło, zgłoś się do serwisu. Naprawa może wiązać się z wieloma czynnościami. Od czyszczenia każdego z komponentów po wymianę niektórych z nich.

Ile trwa naprawa zalanego laptopa?

Czas potrzebny do usunięcia wszystkich skutków zalania jest zależny od skali problemu. Okres serwisowania może trwać kilka dni. Do tego dochodzi aspekt związany z wymianą poszczególnych komponentów urządzenia. Warto dokładnie przekazać serwisantom co tak naprawdę się wydarzyło i czy podjąłeś próby samodzielnej reanimacji laptopa. Być może Twoja szybka reakcja pozwoli na to, aby pacjent powrócił do żywych.

Zalana klawiatura laptopa? W AZ Serwis pomożemy przywrócić komputer do pełnej używalności!

Zalany laptop? Co robić w chwili nieuwagi? Zgłoś się do nas, a my przyjedziemy i zabierzemy Twój sprzęt do naprawy. Nasze usługi obejmujemy 3-miesięczną gwarancją. Zajmujemy się:

 • czyszczeniem laptopów i komputerów stacjonarnych z zalegającego kurzu i pyłów,
 • usuwaniem szkodliwego oprogramowania,  
 • oczyszczaniem i formatowaniem dysku przy jednoczesnym zachowaniu danych,
 • odzyskiwaniem danych.

Potrzebujesz pomocy? Zamów serwis. Oferujemy darmowy dojazd na terenie Poznania. HTML

Recommended Posts