[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Ile czasu na awans czekają programiści?

Jak podaje raport No Fluff Jobs, w minionym roku junior może liczyć na miesięczne zarobki rzędu 6 tys. zł brutto, średnio zaawansowany otrzymuje 10,5 tys. zł brutto, a senior 16 tys. zł brutto. Dlaczego są to tak duże sumy? Szacunki wskazują na to, że już teraz brakuje około 50 tyś specjalistów, dlatego pracodawcy decydują się zatrudnić nie tylko doświadczonych pracowników, ale i juniorów w tym zawodzie oferując im wysokie zarobki.
Co więcej, okazuje się, że dziś awans na stanowiska seniorskie zajmuje znacznie mniej czasu niż w latach 90-tych. Wtedy zajmowało to nawet 11 lat. Szkoła programowania Kodilla.com przyjrzała się karierom 1919 programistów. Analizie poddano profile zawodowe specjalistów w zakresie Java, JavaScript i PHP. Jakie wnioski wyciągnęliśmy? Przede wszystkim to, że na przestrzeni ostatnich lat droga awansu systematycznie się skracała. Obecnie średni czas, po jakim programista zyskuje tytuł seniorski spadł nawet do 3,79 roku, ale rekordzistom zajmuje to tylko kilka miesięcy.

Dlaczego programiści na awans nie czekają latami?

Jak wynika z ankiety większość osób uważa, że obecnie kodowania można się nauczyć dużo szybciej i łatwiej niż kiedyś. Zwiększyła się też dostępność materiałów szkoleniowych np. w internecie, do których w latach 90 początkujący programiści nie mieli dostępu. Teraz juniorzy nie muszą bazować tylko i wyłącznie na studiach. W efekcie skrócił się czas potrzebny na naukę tego zawodu, jak i osiągnięcia awansu.

Ile czasu faktycznie potrzeba na zostanie seniorem?

Przyjrzyjmy się dokładniej danym zebranym przez Kodilla.com. Obserwując losy programistów rozpoczynających swoja karierę w latach 90 widzimy, że średnio potrzebowali na awans 11,3 roku. Tym, którzy startowali w latach 2000-2009, zajęło to średnio już tylko 5,94 roku. Obecnie średni czas, po jakim programista zyskuje tytuł seniorski spadł do 3,79 roku.

Jak można przyspieszyć swój awans?

Jeśli już ktoś rozpocznie pracę w IT, to ma ogromne możliwości do rozwoju. Badanie przeprowadzone na początku 2019 roku wykazało, że im młodszy stażem programista, tym pracodawca zapewnia mu większe wsparcie szkoleniowe. Warto więc już od najmłodszych lat się rozwijać i kształcić w branży IT. Nie zmienia to faktu, że każdy junior musi uczciwie zapracować na awans, co za tym idzie poczekać na takie wyróżnienie kilka lat. Poziomu seniorskiego nabywa się przede wszystkim poprzez doświadczenie. Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i własnej pracy.

 

Autor artykułu: AZ – Serwis komputerowy – naprawiamy laptopy i komputery, w tym serwis Toshiba!

Przeczytaj również: Kariera zawodowa w branży IT.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Recommended Posts