[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Przyszłościowe zawody w branży IT

Przedstawiamy 6 najbardziej przyszłościowych zawodów w tej branży. Pomogło nam stowarzyszenie CampTIA, które podjęło się badań dotyczących zatrudnienia i zapotrzebowania osób na danych stanowiskach. Nie może dziwić fakt, że najwięcej pracy jest przy stosunkowo nowych zawodach, o których jeszcze rok temu nie mieliśmy pojęcia. Branża IT rozwija się w tak szybkim tempie, że niektóre zawody z naszej listy jeszcze rok temu nie miały swojej nazwy lub nie istniało.

1. Blockchain Engineer

W Polsce ten zawód dopiero raczkuje, lecz są wielkie perspektywy na to, że pracodawcy z roku na rok będą potrzebować, a co za tym idzie zatrudniać coraz więcej osób specjalizujących się w tej branży. Chodzi o specjalistów, którzy posiadają umiejętności na temat wprowadzania do sieci internetowych walut takich jak np. Bitcoin. Na dzień dzisiejszy jest ponad 200 firm, które starają się używać Blockchain. Osoba na takim stanowisku powinna posiadać wyższe wykształcenie informatyczne oraz praktyczne umiejętności. Firmy w USA oferują pracownikom na takim stanowisku od 150-170 tysięcy dolarów rocznie. W Polsce są to dopiero początki tego biznesu, dlatego ciężko ustalić szczegółowe zarobki.

2. Specjalista do spraw cyberzagrożeń

W ostatnich latach znacznie wzrosła cyberprzestępczość, która wiąże się z cyberzagrożeniami. Ofiarami takich przestępstw są zazwyczaj duże przedsiębiorstwa i firmy, które każdego roku są narażone na olbrzymie straty. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej firm decyduję się na specjalny sztab osób specjalizujących się w cyberzagrożeniach. Specjaliści do spraw cyberbezpieczeństwa odpowiadają przede wszystkim za zabezpieczenie systemów informatycznych przed dostępem dla osób niepożądanych. Oprócz tego do jego obowiązków należy monitorowanie działań sytemu oraz wsparcie wszystkich pracowników jeżeli wystąpi jakiś błąd w działaniu systemu.

3. Specjalista „uczenia maszynowego”

Specjalista ds. „uczenia maszynowego”, zajmuje się nie tylko obsługą baz danych, ale i budowaniem ich i rozbudową. Taka osoba filtruje, ulepsza i modyfikuje również treści internetowe. Największym plusem tej pracy jest możliwość zatrudnienia w wielu firmach. Przede wszystkim w IT, ale i również w innych branżach. Pojawiają się również oferty pracy dla freelancerów (chodzi o trwałe współpracę lub pojedyncze projekty) lub zagraniczne oferty pracy z całej Europy.

4. Inżynier wirtualnej rzeczywistości

Inżynier wirtualnej rzeczywistości zajmuje się przede wszystkim tworzeniem oprogramowania, które pomagają urządzeniom wykrywać rzeczywistość. Takie urządzenia potrafią np łączyć się z GPS-em, oceniać odległość czy omijać przeszkody. Opracowuje także systemy, które stwarzają miejsce lub środowisko podobne do świata rzeczywistego. Przed ich wprowadzeniem testuje je oraz w razie jakiejkolwiek usterki lub niedociągnięć przystępuje do ich naprawy lub modyfikacji.

5. Architekt Internetu Rzeczy

Szybki rozwój tej dziedziny sprawia, że na bieżąco się rozwija, a my poznajemy nowe rozwiązania w funkcjonowaniu przedmiotów i urządzeń np. gospodarstwa domowego. Umożliwia to nam przekazywać i przetwarzać dane za pomocą sieci komputerowej. Przez to, że świat coraz bardziej oparty jest na elektronice praca ta staje się coraz bardziej popularna. Osoba pracująca jako inżynier internetu rzeczy buduje, testuje a także projektuje systemy zanim trafią one do użytku innych. Taka praca łączy ze sobą cechy zarówno inżyniera, elektronika jak i programisty. Inżynier internetu rzeczy może pracować na własny rachunek, jeżeli poszukuje jednak zatrudnienia w przedsiębiorstwie pracy może szukać w specjalnych agencjach (świadczących usługi na rzecz klientów zewnętrznych) lub firmach produkujących urządzenia o automatycznej funkcjonalności.

6. Badacz danych

To stosunkowo młody zawód, który dopiero stawia pierwsze kroki na rynku pracy. Z roku na rok osób pracujących jako badacze danych staje się coraz więcej (w 2008 roku ten zawód jeszcze nie istniał, dzisiaj zatrudnionych jest  około 8 000 osób. Mediana ich zarobków w USA wynosi ok 116 840 dolarów). W tym momencie na amerykańskim rynku brakuje około 4 mln specjalistów w tej branży. Takie statystyki nie dotyczą tylko i wyłącznie USA. W Polsce również odczuwa się deficyt. Badacz danych dzięki monitorowaniu i pozyskiwaniu informacji internetowych jest w stanie przewidzieć wystąpienie danego zjawiska na rynku pracy. Przygotowywanie strategii na taka okoliczność to również profesja tego zawodu.

 

Artykuł napisany przez AZ – serwis komputerowy z dojazdem.

Przeczytaj również: Jakie pytania może zadać Ci potencjalny pracodawca na rozmowie kwalifikacyjnej?

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Recommended Posts

1 Comment


Comments are closed for this article!