Czy angielski jest potrzebny do bycia programistą?

Praca w branży IT to nie tylko siedzenie i pisanie kodów. Chociaż mało osób zdaje sobie z tego sprawę ta praca wymaga takich umiejętności jak komunikatywność czy umiejętność pracy w zespole. Na ile przydatne będzie mówienie w języku obcym? Jak się okazuje posługiwanie się chociaż w jednym językiem jest bardzo pomocne. Tym językiem jest zazwyczaj angielski, którym jak wynika z badań posługuje się 98%, czyli prawie wszyscy ankietowani. Umiejętność mówienia w innych językach również jest przydatna. Największą popularnością cieszy się mowa ojczysta naszych dwóch sąsiadów, czyli język Niemiecki i Rosyjski. Na dalszych miejscach znalazły się takie języki jak Hiszpański czy Francuski.

Praca za granicą – branża IT

Znajomość języków obcych przyda się również nie tylko ze względu na rynek polski. Wiele zagranicznych firm oferuje pracę obcokrajowcom. Co ciekawe to właśnie programiści z Polski cieszą się największą renomą u zagranicznych pracodawców.

Przedstawiamy kilka zawodów, które są najbardziej oblegane przez obcokrajowców na brytyjskim rynku pracy.

1. Grafik

Grafik to zawód, którego nie trzeba wykonywać tylko w firmie IT. Dodatkowo pracować może zarówno w siedzibie firmy jak i zdalnie. W tym zawodzie można pracować w drukarniach, wydawnictwach, wytwórni filmowej lub telewizyjnej czy agencji reklamowej. Osoby szukające pracy za granicą powinny posiadać nie tylko CV w języku angielskim, ale i portfolio. Jeżeli kandydat posiada jakieś referencje one również będą mile widziane podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcom.

2. Administrator forum

Bycie administratorem forum to nie łatwe zadanie (zwłaszcza za granicą), ponieważ praca w tym zawodzie łączy dwie umiejętności- doskonałą znajomość języka oraz zamysł psychologiczny. Praca admina jest bardzo odpowiedzialna, taka osoba zarządza treściami i publikacjami, które pojawiają się np. w komentarzach lub w wypowiedziach na forach internetowych. Jednym słowem mówiąc jego zadaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo i pracę moderatorów poprzez poprawę wszystkich zmian. Ważne jest to, aby administrator danej strony był przede wszystkich obiektywny i sprawiedliwy, gdyż często w dyskusji biorą udział ludzie z różnymi poglądami. Jeżeli marzy nam się praca za granicą kluczową kwestią będzie biegłe porozumiewanie się w konkretnym języku.

3. Copywriter

Jest to jeden z trudniejszych zawodów dla obcokrajowca, ponieważ wymaga nienagannej znajomości języka, bogatego zasobu słów, umiejętności bezbłędnego pisania oraz posługiwania się płynnie mową potoczną, przysłowiami, powiedzeniami czy slangiem. W tym przypadku nie wystarczy tylko komunikatywna znajomość języka. Oprócz tego osoba na tym stanowisku powinna wykazać się takimi umiejętnościami jak lekkie pióro. Tekst powinien być chwytliwy oraz kreatywny.

Przeczytaj również: Jakie są najbardziej przyszłościowe zawody w branży IT?