[vc_row][vc_column][vc_column_text]
Czy angielski jest potrzebny do bycia programistą?
Praca w branży IT to nie tylko siedzenie i pisanie kodów. Chociaż mało osób zdaje sobie z tego sprawę ta praca wymaga takich umiejętności jak komunikatywność czy umiejętność pracy w zespole. Na ile przydatne będzie mówienie w języku obcym? Jak się okazuje posługiwanie się chociaż w jednym językiem jest bardzo pomocne. Tym językiem jest zazwyczaj angielski, którym jak wynika z badań posługuje się 98%, czyli prawie wszyscy ankietowani. Umiejętność mówienia w innych językach również jest przydatna. Największą popularnością cieszy się mowa ojczysta naszych dwóch sąsiadów, czyli język Niemiecki i Rosyjski. Na dalszych miejscach znalazły się takie języki jak Hiszpański czy Francuski.
Praca za granicą – branża IT
Znajomość języków obcych przyda się również nie tylko ze względu na rynek polski. Wiele zagranicznych firm oferuje pracę obcokrajowcom. Co ciekawe to właśnie programiści z Polski cieszą się największą renomą u zagranicznych pracodawców.
Przedstawiamy kilka zawodów, które są najbardziej oblegane przez obcokrajowców na brytyjskim rynku pracy.
1. Grafik
Grafik to zawód, którego nie trzeba wykonywać tylko w firmie IT. Dodatkowo pracować może zarówno w siedzibie firmy jak i zdalnie. W tym zawodzie można pracować w drukarniach, wydawnictwach, wytwórni filmowej lub telewizyjnej czy agencji reklamowej. Osoby szukające pracy za granicą powinny posiadać nie tylko CV w języku angielskim, ale i portfolio. Jeżeli kandydat posiada jakieś referencje one również będą mile widziane podczas rozmowy z potencjalnym pracodawcom.
2. Administrator forum
Bycie administratorem forum to nie łatwe zadanie (zwłaszcza za granicą), ponieważ praca w tym zawodzie łączy dwie umiejętności- doskonałą znajomość języka oraz zamysł psychologiczny. Praca admina jest bardzo odpowiedzialna, taka osoba zarządza treściami i publikacjami, które pojawiają się np. w komentarzach lub w wypowiedziach na forach internetowych. Jednym słowem mówiąc jego zadaniem jest zadbanie o bezpieczeństwo i pracę moderatorów poprzez poprawę wszystkich zmian. Ważne jest to, aby administrator danej strony był przede wszystkich obiektywny i sprawiedliwy, gdyż często w dyskusji biorą udział ludzie z różnymi poglądami. Jeżeli marzy nam się praca za granicą kluczową kwestią będzie biegłe porozumiewanie się w konkretnym języku.
3. Copywriter
Jest to jeden z trudniejszych zawodów dla obcokrajowca, ponieważ wymaga nienagannej znajomości języka, bogatego zasobu słów, umiejętności bezbłędnego pisania oraz posługiwania się płynnie mową potoczną, przysłowiami, powiedzeniami czy slangiem. W tym przypadku nie wystarczy tylko komunikatywna znajomość języka. Oprócz tego osoba na tym stanowisku powinna wykazać się takimi umiejętnościami jak lekkie pióro. Tekst powinien być chwytliwy oraz kreatywny.
Autorem artykułu jest AZ – pogotowie komputerowe. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty na serwis HP.
Przeczytaj również: Jakie są najbardziej przyszłościowe zawody w branży IT?
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
3 Comments
Dobrze napisany artykuł, zgadzam się w 100%, że ze znajomością języka angielskiego jest prościej. Niestety kiedy byłem młody dostęp do lekcji tego języka był utrudniony, na szczęście dzisiaj młodzież ma dużo więcej możliwości.
Pozdrawiam
B.W.
Moim zdaniem język angielski w programowaniu to podstawa.
[…] Przeczytaj również: Umiejętność jakich języków ułatwi Ci pracę w IT? […]
Comments are closed for this article!